Menu
LogowanieKonto na stronie zakłada
ADMINISTRATOR
Forum
Odp:Szukam swojego pochodzenia?
Aleksander Silesia Poland 05-10-12 08:34
Szukam swojego pochodzenia?
Maciej Warszawa 30-09-12 16:51
Witamy Macieja Gaj z Warszawy
Aleksander Silesia Poland 30-09-12 16:39
Witamy Marie Larisch z Warszawy
Aleksander Silesia Poland 12-05-12 15:03
Odp:Kobiety Rodu Larisch
Anna Stany Zjednoczone 21-03-12 19:01

Więcej ...
Online
Naszą witrynę przegląda teraz 23 gości 
Tłumacz
Polish Czech English French German Portuguese Spanish

Copyright ? Larysz Site Family
All Rights Reserved
Powered by: Softdesign Studio

 
 • Strona rodu Larisch Larysz
 • Strona rodu Larisch Larysz
 • Strona rodu Larisch Larysz
 • Strona rodu Larisch Larysz
 • Strona rodu Larisch Larysz
 • Strona rodu Larisch Larysz
Nasz Kuzyn Odznaczony PDF Drukuj Email
Aktualności
Wpisany przez Krzysztof Larisch-Tarnowski Kraków Polska   
piątek, 30 maja 2014 10:29

Z radością informujemy,że Nasz kuzyn Aleksander z linii Górnośląśkiej został odznaczony Orderem Św.Stanisława.

Odznaczenia dokonała Wielka Narodowa Kapituła Państwa Polskiego, a orderu gratulował m.inn arcybiskup Gocłowski.

Oto co Aleksander powiedział w wywiadzie dla mediów;"Bardzo serdecznie dziękuję kapitule za ten zaszczyt.Otrzymanie tego wyróżnienia jest dla mnie bardzo ważne jednak podkreślam ,że jest to wyróżnienie na które od wielu pokoleń pracowała cała moja rodzina i traktuję je jako wyróżnienie również dla niej"

 

 

 

 

Ordery otrzymało 35 osób i instytucji z całego kraju.

Przed rozpoczęciem liturgii proboszcz parafii ks. Zygmunt R. Berdychowski CM przypomniał, że order ten ustanowił król Stanisław August Poniatowski 7 maja 1765 jako drugie pod względem znaczenia odznaczenie polski ? po Orderze Orła Białego. Miał być nadawany osobom odznaczającym się cnotą pobożności, a jednocześnie zasłużonym dla ojczyzny. Na awersie widniał wizerunek patrona, na rewersie zaś monogram królewski i maksyma łacińska ?Praemiando Incitat? (?Nagradzając Zachęca?).

Pierwszych 20 kawalerów nowego orderu monarcha mianował już nazajutrz, a po wręczeniu go odśpiewano hymn ?Te Deum laudamus? i rozległa się salwa armatnia. Nagrodzeni zobowiązywali się złożyć specjalny datek na szpital im. Dzieciątka Jezus lub na jakiś cel dobroczynny. Podczas wręczania odznaczenia w 1776 kazanie w kościele Świętego Krzyża wygłosił ks. Hugo Kołłątaj, a w 1789 ? ks. Jan Paweł Woronicz, późniejszy arcybiskup warszawski.

W niedzielę 11 maja br. w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie odbyła się niezwykła uroczystość ? po ponad 180 latach wróciła do naszej świątyni ceremonia nadawania Orderu Świętego Stanisława. Inwestytura odbyła się po Mszy św. o godzinie 13.00, której przewodniczył J. E. Ks. Abp Tadeusz Gocłowski.

Order Świętego Stanisława został ustanowiony w 1765 roku przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, w celu nagradzania osób odznaczających się cnotą pobożności i zasłużonych dla Ojczyzny. Na awersie zawierał wizerunek Świętego Stanisława, Biskupa i Męczennika, a na rewersie monogram królewski oraz dewizę ?Praemiando Incitat? (?Nagradzając Zachęca?). Nabożeństwa połączone z ceremonią nadawania tego orderu odbywały się w Kościele Świętego Krzyża, który w drugiej połowie XVIII wieku uzyskał szczególne znaczenie w życiu religijnym i politycznym Warszawy.

Pierwszy raz uroczystość nadania Orderu Świętego Stanisława odbyła się w Kościele Świętego Krzyża 8 maja 1765 roku. Król mianował wtedy 20 kawalerów. Kazanie wygłosił ówczesny Wizytator Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Misjonarzy ? wybitny misjonarz ? Ks. Piotr Śliwicki CM. Podczas śpiewania ?Te Deum laudamus? rozległa się salwa armatnia. Osoby odznaczone tym orderem były zobowiązane do złożenia specjalnego datku na rzecz Szpitala Dzieciątka Jezus czy inne cele dobroczynne. Podczas uroczystości nadania Orderu Świętego Stanisława, w 1776 roku, kazanie wygłosił Ks. Hugo Kołłątaj, a w 1789 roku Ks. Jan Paweł Woronicz, poeta, późniejszy arcybiskup warszawski.

Ostatnia w dobie I Rzeczpospolitej uroczystość orderowa odbyła się w 1793 roku. W czasach Księstwa Warszawskiego wskrzeszono Order, ale już bez ceremoniału kościelnego. Po latach przerwy ? 8 maja 1830 roku, w Kościele Świętego Krzyża, odbyła się znowu uroczystość nadania tego Orderu, z pełnym ceremoniałem; kreowano wtedy 102 kawalerów. Jak się okazało, niestety, po tej uroczystości, na podobną sprawowaną jak kiedyś, w Kościele Świętego Krzyża, trzeba było czekać bardzo długie lata, bo aż do 11 maja 2014 roku i wtedy to uhonorowano Naszego kuzyna Aleksandra.Jeszcze raz gratulujemy

Krzysztof Larysz-Tarnowski

 

 

 
Fotoalbum
 • zamki raciborskie_115
 • zamki raciborskie_45
 • zamki raciborskie_14
 • Ogrodzieniec
 • zamki raciborskie_22
Video
1.Ogrodzieniec-zdobycie M.Cassino 2.Cieszyn wczoraj i dziśW większej rozdzielczości:O Rodzie- Posiadłości- Cieszyn
Forum