Fanny von Starhemberg

Kolejną niezwykłą kobietą z rodu Larisch jest księżna Fanny von Starhemberg. Urodzona 24 października 1875 roku w Wiedniu jako Franziska Grafin von Larisch-Monnich córka hrabiostwa Eugena von Larisch-Monnich  i Marii Deym von Stritez ,siostra znanej nam już hrabiny Gabrieli von Thun Dobrej Pani z Kończyc?

W czasach gdy kobiety jeszcze nie były wyemancypowane działała na rzecz ojczyzny i  zajmowała się polityką. Powodowało nią  dobre serca pełne empatii. Była szczera i zawsze pomocna.

W 1898  roku wyszła za mąż za księcia Ernsta Rudigera von Starhemberga (1861-1927)Sterhembergowie to stary wpływowy ród austriacki z którego wywodziło się wielu polityków oraz wojskowych. Ślub był bardzo ważnym wydarzeniem połączyły się bardzo znane i prestiżowe rodziny. Urodziła czwórkę dzieci.Zamieszkali w pałacu Eferding a Fanny od samego początku poświęcała się ludności, zaangażowała się w działalność różnych instytucji społecznych i pomagała dzieciom, osobom starszym, chorym i ubogim i. Doprowadziła do obchodów Święta pod choinkę. Gdy jej mąż poważnie zachorował w 1904 roku i był leczony w szpitalu Sióstr Miłosierdzia w Linzu to z powodzeniem pozwoliło księżnej aby rozwinąć szpital, podobnie,Children’s Hospital w Linzu.

W 1909 roku, księżniczka oddział założyła odział Czerwonego Krzyża Stowarzyszenia Pomocy Eferding. Wkrótce zwrócono w kraju uwagę na kobietę z wielkim sercu społeczniczkę i wybrano ją w 1915 roku jako prezes Stowarzyszenia Pomocy w Górnej Austrii. W tym samym czasie założyła organizację Kobiet Katolickich dla Górnej Austrii, Księżna była głęboko religijna, udało się tej organizacji zdobyć w ciągu zaledwie czterech lat, 40.000 członków. Fanny von Starhemberg nigdy nie była zmęczona opieką społeczną, gospodarką i polityką. I mimo że większość szlachty po upadku monarchii wycofał się z życia politycznego. Ona nie wręcz odwrotnie  była pierwszą kobietą w partii Społeczno-Chrześcijańskiej Górnej Austrii wdrożony w 1920 roku w Radzie Federalnej. Była deputowaną do Parlamentu Austrii.

Tutaj też była zaangażowana w szczególności zagadnieniami polityki socjalnej. Po drodze zajmowała się edukacją dzieci, założona przedszkola Montessori i wspierała karmienie piersią niemowląt. W 1925 Fanny Starhemberg ówczesna prezes Katolickiego damskiej organizacji Empire, w 1934 roku została dyrektorem kobiecej sekcji Front Patriotyczny. Przejęta przez narodowych socjalistów, rozpoczęła służbę publiczną w roku 1938 aż do gwałtownego końca. Została aresztowana i uwięziona. Po dniu spędzonym w więzieniu, została zwolniona, opuściła kraj i przeniosła się na Śląsk, gdzie mieszkał jej najmłodszy syn. Zmarła 27 kwietnia 1943 roku w Darkovie (Karvina). Pochowana razem z siostrą Gabrielą na cmentarzu w Kończycach.

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

78 − 71 =

Scroll to Top