Herb
Herb na przestrzeni wieków ulegał wielu zmianom.
Przedstawiam parę koncepcji i opisów jak i hipotez naukowych, czasami sprzecznych, nie robiąc na tym etapie analizy która z wersji jest prawdziwa.
Czytaj dalej…Jeżeli jednak posiadacie własne źródła i teorie w tej sprawie to oczywiście z przyjemnością zamieszczę te informacje na stronie:
Wg. opracowań encyklopedycznych:
Larysza, Larysz, Boryszow, Gleżyn, Gleszyn herb: W polu czerwonym dwa lemiesze srebrne czyli kroje, czy też noże. U szczytu trzy pióra strusie. Labry czerwono-srebrne. W odmianach herbu noże bywają ostrzem do siebie, bywają też załamane u góry ku sobie. Larysza V ma między sierpami ostrzew, inne znów berło samo lub z koroną na swym wierzchołku. Wreszcie Larysza X ma na tarczy winne grono, a u szczytu trzy sierpy.
Inne nazwy: Larissa. Zawołanie Borys, Larysza. W herbie na czerwonym tle dwa lemiesze srebrne barkami do siebie – pionowo (w słup). Taki kolor tła podaje Fryz z Lądzie. Jednak Długosz w Klejnotach podaje tło srebrne, a w Historii błękitne. Również lemiesze u Długosza w Historii są czarne a nie srebrne. Natomiast Fryz w Lądzie zamiast lemieszy rysuje dwa nożyki. Na hełmie trzy pióra strusie.
W źródłach pisanych herb pojawia się w 1446. Jest to herb który prawdopodobnie wyewoluował z innego – Glezyna i to prawdopodobnie za sprawą Długosza. Świadczy o tym użycie nożyków oraz zawołania Borys – odnoszącego się do tego drugiego herbu i do właścicieli Chechła. Znana jest pieczęć z 1438 gdzie widnieją dwa sierpy w słup – co być może jest również formą tego herbu.
Dla bardziej wnikliwych podaję linki do informacji umieszczonej na stronie skoligaconej z Nami Rodziny Fragstein oraz innych opracowań.