– górnośląską z Naczęsławic (szlachecką i baronowską) oraz hrabiowską czesko-autriacką z Ligoty (Lhoty) w Księstwie Cieszyńskim. Linia z Ligoty używała później nazwiska Larisch-Moenich (Larisch-Mönich) i należała do najwyższej arystokracji austriackiej.
Citace z Vaší úvodní stránky není přesná. Nejedná se o Lhotu z Těšínska, ale o obec Ligota Bialska.
Z knihy „DĚJINY prastarého šlechtického rodu Larischů ze Lhoty…” přikládám reprodukci fotografie: Přehledný plánek se statky pánů z Klisina (Gläsen) a prvních statků Larischů ze Lhoty (Elgut). Genealogie LARISCH Mapa1.gif, který dokládá, že se jedná o obec Ligota Bialska. Pro srovnání se současnou mapou jsem přidal překlady místních názvů:
Zülz – Biała Ellgut – Ligota Bialska Steinau – Ścinawa Mała Grabin – Grabina Pogorez – Pogórze Chrzelitz – Chrzelice Friedland – Korfantóv Mochau – Mochów Ober – Glogau – Glogówek Leobschütz – Głubczyce Neustadt – Prudnik
Čím více studuji historii, tím více se učím, že je plná chyb a omylů Doufám, že moje poznámky podnítí další zájem o studium genealogie a jednou najdeme přesné propojení rodů ze Lhoty a z Načeslavic.
Ke spojení dodu Larischů a Moennichů došlo svatbou Jana Josefa Antonína hraběte z Larisch-Moenichů svob. pána ze Lhoty a Karviné, který se narodil dle matriky dne 6. června 1766 v Rogau (pravděpodobně Kędzierzyn-Koźle), jako syn hraběte Jana Josefa z Larischů a jeho manželky Marie Anny hraběnky z Hoditz s Annou Marií teklou z Moennichů dne 14. dubna 1791 se dle matriky v Hnojníku.
A tady také mohl vzniknout omyl „ze Lhoty”, protože Hnojník sousedí s Komorní Lhotkou – Ligota Kameralna Jenže Ligota se objevuje prakticky od začátku historie rodu a všechny místní údaje se objevují v okolí měst Glogówek, Biała. |