Maria Larisch von Wallersee

Maria Larisch von Wallersee (z lewej) i Maria Vetsera (z prawej)

Maria Larisch von Wallersee z domu Maria Luiza Mendel, po pierwszym mężu hrabina von Larisch-Moennich, po drugim mężu Maria Brucks (ur. 24 lutego1858 wAugsburgu, zm. 4 lipca 1940 w przytułku w Augsburgu) ? siostrzenica cesarzowej Austrii Elżbiety (Sisi)

Małżeństwo z hrabią Georgiem Larisch-Moennichem

Urodzona jako nieślubna córka księcia Ludwika Wilhelma i aktorki Henrietty Mendel. W roku 1869 została zaproszona przez cesarzową Elżbietę do Wiednia. Za pośrednictwem damy dworu, Marii Festetics, została przedstawiona hrabiemu Georgowi Larisch-Moennichowi, którego poślubiła 20 października 1877 za silną namową samej cesarzowej. Rodzina Larisch-Moennichów była właścicielem majoratu karwińskiego, dóbr w Karwinie i Frysztacie, m.in.frysztackiego pałacu[1][2][3][4]. Zamieszkali w Opawie, gdzie podczas trwania tego małżeństwa urodziło się pięcioro dzieci, jednak tylko Franciszek Józef (ur. 1878) i Maria Valeria (1879) byli prawowitymi dziećmi hrabiego Georga.

Maria świetnie jeździła konno. Była znaną osobą w kołach arystokratycznych i szybko znalazła sobie kochanka w osobie Henryka Baltazziego. Z tego związku narodziła się dwójka kolejnych dzieci, Maria Henrietta i Georg Heinrich, które zostały oficjalnie uznane za własne przez ówczesnego męża Marii, hrabiego Georga.

Związek z aferą w Mayerling

W 1888 roku Maria Larisch przedstawiła Marię Vetsera, kuzynkę Baltazzich, księciowi Rudolfowi, którego małżeństwo ze Stefanią nie układało się dobrze. 30 grudnia 1889 roku hrabina Maria Larisch przywiozła młodziutką Marię Vetsera do pałacu Schönbrunn, na potajemne spotkanie z księciem Rudolfem. Stamtąd Maria Vetsera udała się do pałacyku myśliwskiego w Mayerling, gdzie dołączył do niej później arcyksiążę Rudolf. Śmierć Rudolfa i Marii w pałacyku Mayerling do dzisiaj wzbudza wiele pytań i kontrowersji.

Po Mayerlingu

Po zdarzeniu w Mayerling, Hrabina Maria Larisch popadła w niełaskę na dworze cesarskim i wkrótce powróciła sama do Bawarii. Tu w 1894 roku narodziło się jej kolejne dziecko, co było powodem rozwodu dwa lata później małżeństwa z hrabią Larisch-Moennich.

W 1897 roku Maria Larisch poślubiła śpiewaka operowego Otto Brucksa, który zmarł w roku 1914 na marskość wątroby. Rok później zmarła najstarsza córka Marii, Maria Waleria, która zaciągnęła się w szeregi sióstr misjonarek i zmarła na chorobę tropikalną. Podczas pierwszej wojny światowej Maria Larisch-Brucks pracowała na froncie wojennym jako siostra Czerwonego Krzyża. W roku 1920 nakręcono film o cesarzowej Sisi, w którym hrabina Maria Larisch zagrała samą siebie.

Po wojnie w roku 1924 Maria Larisch wyjechała do Ameryki i wyszła za mąż za farmera z Florydy, Williama Henry Mayersa, który sfinansował podróż jej i jej syna, Karla. William okazał się jednak oszustem, który liczył na tytuł i fortunę europejskiej hrabiny. W roku 1926 uciekła od niego do New Jersey i tam pracowała jako kucharka i sprzątaczka.

W 1929 roku powróciła do rodzinnego Augsburgu. Zmarła tutaj w biedzie i zapomnieniu w 1940 roku. Podobno przed śmiercią była obserwowana przez gestapo.

Maria Larisch słynna i piękna ?ciotka? z afery ?Mayerling?

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

23 + = 25

Scroll to Top